Венчурні інвестиції — що це таке: поняття та особливості

1126

Зміст

 • Визначення венчурних інвестицій
 • Привабливість і ризики венчурного інвестування
 • Ідеальні компанії для венчурних інвестицій
 • Венчурний інвестиційний процес
  • Коли плани матеріалізувалися

Визначення венчурних інвестицій

Венчурні інвестиції — це фінансові вкладення в яку-небудь компанію на стадії її утворення і зростання. Або, простіше кажучи, це фінансування перспективних стартапів. Сам термін «венчурні» (походить від англ. «venture» і означає «ризиковане починання») передбачає вкладення грошей в інноваційний бізнес, нікому не відомий і не має в силу цього, доступу до основним фондовим ринкам.

Інвестор, готовий ризикнути грошима і витратитися на користь компанії-новачка, в обмін на вкладені гроші отримує частку володіння в даній компанії. Сьогоднішні передові гіганти з мільярдними оборотами, такі як Intel, компанія Apple, Compaq (сьогоднішній HP) і багато інші, у свій час зуміли піднятися і розвинутися саме завдяки венчурним інвестиціям, зробленим далекоглядними і щасливими інвесторами.

Радимо почитати: Що таке валові інвестиції чисті інвестиції

При венчурному інвестуванні ризики у інвестора і підприємця практично рівні

Привабливість і ризики венчурного інвестування

Венчурні інвестиції — капітал, має високий фактор ризику втрати, це ставка на «темну конячку» бізнесу. Ризики можуть бути найрізноманітнішими, починаючи від неправильного розподілу грошових потоків, закінчуючи прорахунками в прогнозах можливого прибутку. Тому, як правило, венчурний капітал вкладається в акції або частки, в яких ступінь можливого ризику компенсується при успіху дуже високою часткою прибутку. Основними джерелами венчурного інвестування стають пайові інвестиційні фонди, венчурні фірми або приватні інвестори (бізнес-ангели).

Венчурні інвестиції в компанію дозволяють інвесторам бути тісно пов’язаними з робочим процесом підприємства.

Венчурні інвестори можуть проводити експертизи та надавати допомогу в плануванні, а також консультувати під час зустрічей. Таким чином, крім грошової частини, бізнес-ангели нерідко вносять свій час, зв’язку і цінний досвід у процес становлення опікуваної компанії.

Тим не менш, єдиною метою всіх венчурних інвестицій є отримання максимальної віддачі від вкладених грошей, отже, більшість інвесторів шукають підприємства і компанії, які володіють реальними шансами для фінансового зростання.

Ідеальні компанії для венчурних інвестицій

Підприємства, найпривабливіші для венчурних інвестицій, повинні володіти високим потенціалом зростання. Не так актуальне поточний статус компанії (трапляється, що знаходяться інвестори навіть на проект, який на початковому етапі свого розвитку, т. зв. «посівні інвестиції»), скільки перспективи її розвитку.

Вибір більшості венчурних фондів робиться на користь компаній, які можуть запропонувати значний оборот в найближчі п’ять років. Таким чином, є загальні маячки привабливості для венчурного інвестування, які включають в себе:

 • високі перспективи росту;
 • амбітну команду;
 • досвідчений менеджмент;
 • здатність втілення планів у реальність.

Венчурні програми та інвестиції в стартапи

Рекомендуємо прочитати – куди можна вкласти невелику суму грошей

Венчурний інвестиційний процес

Термін фінансових вливань у венчурний проект зазвичай триває від трьох до семи років. Венчурні інвестиції по впровадженню інновацій в зрілі бізнеси, де зростання виробництва відбувається швидше, швидше призведе і до віддачі прибутку. В підприємствах, де розробка бізнес-моделі вимагає серйозного часу, природно, потрібні і більш тривалі періоди фінансових вкладень до реалізації бажаної прибутку.

Висновок більшості венчурних інвестиційних угод може зайняти від місяця до року. Типовий строк від трьох до шести місяців — вважається нормальним. Швидкі пропозиції теж бувають, але це — винятки.

Швидкість фінансування багато в чому залежить від типу відомостей, які були надані венчурним інвесторам на розгляд.

Процес придбання венчурних інвестицій починається з оцінки бізнес-плану. (Див. Як скласти бізнес план кафе — ресторану: приклад). Основні аспекти, які, на думку потенційних інвесторів, здатні мотивувати на ризиковані фінансові вкладення у конкретне підприємство, полягають у наступному:

 • життєздатність продукту або послуги;
 • потенціал для стійкого зростання компанії;
 • ефективне управління командою для ефективної роботи компанії;
 • співвідношення ризику і очікуваного прибутку;
 • обґрунтування венчурного інвестування та інвестиційних критеріїв.

Оцінка і підбір компанії супроводжується структуруванням венчурних інвестицій. Зазвичай, венчурні інвестиції зЕкшн снюються в акціонерний капітал. Інвестори отримують, сообразную витрат, частку в підприємстві, а частки вже існуючих акціонерів зменшуються. При цьому, всі гроші йдуть виключно на розвиток виробництва.

Читайте також: Бізнес ідеї: виробництво для малого і середнього бізнесу

Пошук венчурного капіталу для фінансування стартапу

За практикою, що склалася, будь-яка компанія-претендент проходить перевірку на сумлінність по протоколу дью-ділідженс. Процедура due diligence є обов’язковою, щоб гарантувати, що оцінка обраного бізнес-пропозиції для венчурного інвестування є справедливою.

Детальне дослідження і перевірка даних може зЕкшн снюватися з допомогою незалежних консультантів. Але найчастіше венчурні фонди мають власних висококваліфікованих експертів для оцінки наЕкшн шов бізнес-пропозиції.

Як тільки підготовча робота буде завершена, перспектива конкретної венчурної інвестиції буде розглядатися за напрямами:

 • банківські послуги;
 • договори лізингу;
 • менеджмент та інформаційні системи;
 • оцінка точності попередніх прогнозів;
 • фінансові припущення, аналіз поточної ситуації, прогнози на майбутнє;
 • необхідна звітність;
 • зарплати співробітників і т. д.

По завершенню цієї великої підготовчої роботи та запускається, власне, сам процес венчурного фінансування.

Коли плани матеріалізувалися

Кожне підприємство потребує в грошах для росту і розвитку. Але не всі бізнес-моделі відповідають традиційним банківськими критеріям, щоб звернутися за підтримкою в даний фінансовий інститут. Таким чином, венчурні інвестиції-це нерідко єдиний вихід для виживання на економічному просторі молодих, перспективних компаній і народження унікальних стартапів.

Ризиковані фінансові вкладення комусь можуть здатися невиправданою авантюрою, але приголомшливі приклади появи і розвитку світових інноваційних брендів доводять, що при правильному підході, венчурні інвестиції здатні принести величезні вигоди всім зацікавленим сторонам.