ПІДПРИЄМЕЦЬ це юридична або фізична особа?

942

Бізнесмени-початківці іноді стикаються з труднощами при виборі організаційно-правової форми бізнесу. І як правило, відразу ж стикаються з необхідністю зіставити як очевидні плюси, так і незаперечні негативні сторони різних форм організації, а отже, і з необхідністю визначити свій потенційний юридичний статус при виборі різноманітних форм господарювання.
І все ж спробуємо розібратися ІП це фізична або юридична особа?

Зміст

 • ПІДПРИЄМЕЦЬ це юридична особа чи фізична? Яка різниця
 • Позитивні сторони статусу ІП
 • Негативні сторони статусу ІП
 • Плюси ТОВ і мінуси ІП — відео

ПІДПРИЄМЕЦЬ це юридична особа чи фізична? Яка різниця

Юридичний статус ІП – це вельми делікатне питання, що саме із-за того, що індивідуальний підприємець все-таки поєднує в собі як ознаки юридичної особи, так і фізичного.

Самий головний момент тут, застосовні до індивідуальному підприємцю всі відмітні ознаки юридичної особи чи все ж таки ні.

Для того, щоб стовідсотково відповісти на нього, потрібно розглянути положення статті 23 ЦК РФ, в якій міститься чітке визначення для громадян, які ведуть свій бізнес без утворення юридичної особи.

Ґрунтуючись на положеннях вищеназваної статті, стає зрозуміло, що статус ІП – це перш за все громадянин, який має статус підприємця без ознак утворення юрособи. Таким чином, чинна на сьогодні редакція закону однозначно виключає індивідуальних підприємців з усього числа юридичних осіб.

Однак, в цей же час, однозначно віднести підприємців до пересічним громадянам — фізичним особам також не цілком правильно, так як вони, виходячи зі свого повноцінної участі у господарській діяльності, наділені згідно з Цивільним Кодексом як особливі права, так і специфічними обов’язками.

Буде набагато правильніше назвати індивідуальних підприємців особливою категорією громадян, які ведуть свою діяльність, але без утворення юрособи.

Однак щодо правового статусу ІП, то з-за двоякості положення про ІП і характер його статусу також двоякий.

Як не крути, індивідуальний підприємець приймає участь в господарській діяльності, однак господарюючого суб’єкта не утворює.

Тому, весь спектр прав з юридичної точки зору і обов’язки громадянина, що має статус ІП як фізичної або ж юридичної особи, отримує свої відмітні риси – а саме найважливіше право, придбане громадянином зі статусом ІП – це законне право займатися своєю підприємницькою діяльністю.

Юридичний статус ІП не передбачає ніякого поділу майна фізичної особи на приймаючу участь або ж ніяк не бере участь у діяльності.

Все це дає як відносні плюси, так і свої складності –у разі наявності судових рішень про стягнення сум недоїмок з індивідуального підприємця — стягнення буде звернено на будь-яке майно фізичної особи (того ж особистого автомобіля, власної квартири, оформлених на громадянина земельних ділянок та об’єктів нерухомості), і навіть якщо ці предмети і не були ніяк використані при веденні бізнесу громадянином. (Читайте також – ТОВ установчі документи)

Підприємець, у відповідності зі своїм статусом учасника господарської діяльності, зобов’язаний своєчасно, у встановлені в законі строки та в повному обсязі сплачувати суми податків і обов’язкових платежів у позабюджетні фонди.

При наявності у підприємця найманих працівників, він також повинен вносити платежі за них у бюджетну систему всіх рівнів і позабюджетні фонди.

У певних випадках, коли необхідно судовий розгляд з контрагентом — індивідуальними підприємцем, спочатку необхідно визначити, в якості кого зЕкшн снював свою діяльність контрагент — як ІП або ж в якості громадянина — фізичної особи і в залежності від цього необхідно подавати або в арбітражний суд, або в районний (міський) суд за місцем постійної реєстрації підприємця. (Читайте також — Які податки платить ПІДПРИЄМЕЦЬ)

Крім того, в деяких регіонах Росії ІП можуть користуватися різними заходами державної підтримки нарівні з іншими суб’єктами малого бізнесу-юридичними особами.

Цілком природно, що двоякий юридичний статус ІП при цьому має як очевидні плюси, так і незаперечні мінуси, тому важливо виділити переваги і недоліки юридичного статусу ІП. (Рекомендуємо прочитати статтю — Реєстрація ІП в 2016 році: необхідні документи і дії)

Позитивні сторони статусу ІП

 • Більш широкі щодо інших громадян, права і виконуються обов’язки ІП – право вести самостійну підприємницьку діяльність. Сама швидка реєстрація та найнижчі витрати на це.
 • Згідно положень Кодексу про адміністративні правопорушення, штрафи, що накладаються за різні порушення на ІП завжди набагато менше, ніж аналогічні ж штрафи для юридичних осіб.
 • Відкривати розрахунковий рахунок і обов’язок мати печатку не є вимогами для ІП, що знижує витрати на відкриття. (Читайте також — коди КВЕД для ІП)
 • Підприємець має право самостійно розпоряджатися прибутком, отриманими від ведення бізнесу (юридичні особи змушені очікувати розподілу свого прибутку).
 • Більш легкий режим придбання, реалізації та використання майна. Сам підприємець,а так само члени його сім’ї мають право безперешкодно володіти і розпоряджатися всім, що перебуває у його власності майном, без будь-якого поділу на застосовуване у підприємницької діяльності чи ні.
 • Індивідуальний підприємець має зручну можливість поєднувати бізнес з іншими видами відносин у суспільстві в якості фізичної особи.

Негативні сторони статусу ІП

 • ІП несе відповідальність за своїми зобов’язаннями і боргами всім наявним у них майном, тому фінансові та майнові ризики громадян, які є ІП, істотно вище, ніж для засновників ТОВ.
 • Індивідуальний підприємець зобов’язаний сплачувати податки за себе навіть якщо прибутку від його діяльності поки що немає, а також несе на собі тягар виконання функцій податкового та страхового агента за своїх працівників.
 • Складнощі в роботі індивідуального підприємця з функціями як юридичної, так і фізичної особи.
 • Переваги багатьох контрагентів припадають на користь саме юридичних осіб, а не ПІДПРИЄМЕЦЬ.
 • У випадку якщо підприємець, наприклад, ініціює шлюборозлучний процес, то все спільно нажите майно буде розділене між колишнім подружжям порівну (якщо немає шлюбного договору).
 • Подвійний правовий статус ІП має як плюси, так і мінуси, які можуть як сприяти, так і навпаки – перешкоджати розвитку бізнесу.
 • Повна індивідуальна відповідальність індивідуального підприємця всім наявним у нього майном, яка бентежить багатьох недосвідчених підприємців, на самій-то справі не спричинить нічого поганого, якщо ви збираєтеся відповідально вести бізнес чесно виконувати всі покладені зобов’язання і тверезо співвідносити можливі ризики від того чи іншого способу інвестування коштів.

Рекомендуємо також прочитати — «що таке офшор і для чого він потрібен підприємцям?»

Плюси ТОВ і мінуси ІП — відео

Тепер ви отримали відповідь на питання — «ІП це фізична або юридична особа», залишається зважити всі плюси і мінуси форми організації і вибрати ту форму діяльності, яка вам підходить найбільше.