Що таке самопізнання? — 5 простих вправ на самопізнання

820

Досягаючи в житті певних висот, багато людей не отримують моральне задоволення, оскільки успіх часом ніяк не пов’язаний з душевним спокоєм. Кожна людина іноді задає собі питання, що безпосередньо стосуються самопізнання і призначення в цьому світі. Як правило, люди починають шукати відповіді на свої питання у відкритих джерелах, читаючи різні книги або змінюючи віросповідання. На певному етапі життя дані методи можуть дати результат, але зазвичай початкова концепція досить легко усувається, тому процес самопізнання, по суті, нескінченний.

Зміст

 • Що таке самопізнання?
 • Самопізнання і розвиток особистості — в чому відмінності і подібності?
 • Види самопізнання
  • Первинне самопізнання
  • Конфлікт з первинним самопізнанням
  • Вторинне самопізнання
 • 5 простих вправ на самопізнання
  • Спостереження за собою
  • Детальне порівняння
  • Складання особистісного портрета
  • З’єднання протилежностей
  • Оцінювання людей з упором на нові знання, отримані в процесі саморозвитку

Що таке самопізнання?

Самопізнання – це унікальний процес, в ході якого людина вивчає себе самостійно – намагається зазирнути у глибини душі, щоб краще оцінити рівень фізичних і психічних можливостей.

Така потреба властива всім людям, тому кожна людина і відрізняється від тварин. Багато релігійні напрямки нерозривно пов’язані з самопізнанням. Так, ще кілька тисяч років тому мислителі вважали, що самопізнання – це відмінний спосіб усамітнитися з Богом, яким може скористатися будь-яка людина, щоб знайти в собі приховані резерви, необхідні для подальшого розвитку.

Побутує думка, що люди всі основоположні вчинки в житті роблять самостійно: вибирають певну мету, помиляються (виправляють недоліки), вибудовують відносини з родичами та друзями. Якщо людина починати свої сильні і слабкі сторони, то у нього одразу підвищується самооцінка, а значить, автоматично поліпшується якість життя.

Дивіться відео в тему від Олексія Толкачова:


Дивіться більше корисних відео в безкоштовному курсі «Життя на повну потужність».

Самопізнання і розвиток особистості — в чому відмінності і подібності?

Самопізнання і розвиток особистості – це процеси, які впливають на успішність кожної людини. Як вже говорилося вище, самопізнання – це здатність індивіда об’єктивно оцінювати свої можливості, а також бажання відшукувати додаткові резерви. У свою чергу, розвиток – це вміння людини поступово вдосконалюватися, покладаючи надії тільки на власні сили, і досягати нових висот.

Психологами була представлена спеціальна концепція, яка свідчить, що процес самопізнання багато в чому залежить від наступних факторів:

 • Здоров’я людини (фізичне і психологічне).
 • Наявність особистісного потенціалу (здатність до його реалізації).
 • Вміння досягати гармонії (насамперед, у своєму внутрішньому світі).
 • Всі перераховані вище фактори здатні забезпечити високу ефективність самопізнання, якщо їх грамотно поєднати.

  В цілому, самопізнання, як і розвиток особистості, досить тривалі процеси, які пов’язані між собою. Вони можуть тривати протягом усього людського життя.

  Рекомендуємо подивитись:
  Безкоштовна програма «Життя на Повній Потужності»
  <img src=”https://gdeikakzarabotat.ru/wp-content/themes/city-news/am_extended/infoshortcodes/arrow_right.png” title=”” alt=”

  Види самопізнання

  Наукова концепція, що отримала назву «Я», чудово характеризує здатність людини усвідомлювати свою роль у сучасному світі. Звичайно, якщо уявлення індивіда надумані або недостатньо правдиві – неминуче настає протиріччя з реальним життям. Зрозуміло, якщо оцінка відповідає Екшн сності, то людина продовжить розвиватися до тих пір, поки не досягне серйозного прогресу. У процесі вдосконалення своїх навичок індивід, як правило, проходить такі види самопізнання:

  Первинне самопізнання

  Передбачає довірче ставлення індивіда до інших людей, які висловлюють якусь думку про нього.

  Конфлікт з первинним самопізнанням

  Приходить час, коли людина починає усвідомлювати, люди висловлюють різні думки, які ніяк не стикуються один з одним. Саме тому індивід робить певні висновки, покладаючись на особистий досвід.

  Вторинне самопізнання

  Цей процес передбачає кардинальну зміну уявлень людини про власне життя. В результаті починається активний розвиток індивіда – старі принципи повністю або частково відкидаються, тому людина змінює свою сутність. По суті, відбувається явище, яке можна описати фразою «Я – не зовсім такий, як ви уявляли у своїй голові».

  Всі перераховані вище етапи самопізнання можуть проходити по-різному, адже кожна людина – це індивідуальність з своїм характером і життєвими принципами.

  5 простих вправ на самопізнання

  Як правило, процес самопізнання починається тільки тоді, коли людина бачить у собі певні недоліки, які необхідно виправити в обов’язковому порядку. Зробити це можна, скориставшись наступними методами (вправами):

  Спостереження за собою

  Фахівці часто називають цей процес «интроспекцией». Його принцип виглядає наступним чином — кожен чоловік може себе контролювати, покладаючись на інтуїцію і різні відчуття.

  Детальне порівняння

  Індивід повинен зіставити себе з іншими людьми, щоб знайти відповідь на питання, які прийнятні норми поведінки в сучасному суспільстві.

  Складання особистісного портрета

  Скориставшись подібним методом, людина може зрозуміти, які люди його приваблюють, чому зазвичай відбуваються конфліктні ситуації та інші негаразди. Звичайно, індивід повинен ретельно проаналізувати всі перераховані вище нюанси і зробити певні висновки, на основі яких будуть побудовані подальші взаємини з людьми.

  З’єднання протилежностей

  З часом кожна людина починає усвідомлювати, що модель поведінки, яку він зазвичай сповідує, може призводити як до позитивних, так і негативних наслідків. Саме тому, вкрай важливо, щоб індивід взяв себе справжнього (з позитивними рисами і недоліками характеру).

  Оцінювання людей з упором на нові знання, отримані в процесі саморозвитку

  Кожна людина повинна порівняти поведінку інших людей зі своїм, щоб правильно оцінити те, що відбувається навколо нього.

  В цілому, самопізнання – це багатогранний процес, тому важко заздалегідь передбачити, яких успіхів досягне той чи інший чоловік, але до ідеалу треба прагнути завжди, покладаючи надії тільки на власні сили!

  Якщо Вас зацікавила дана тематика, то рекомедуємо ознайомитися з безкоштовною програмою «Життя на Повній Потужності».