Колесо життя і життєвого балансу

2148

Зміст

 • Аналіз і планування власного життя
 • Що таке колесо життя і для чого воно потрібно?
 • Як самому скласти колесо життя?
  • Малюємо або друкуємо наше індивідуальне колесо життя
  • Даємо кожній області назва
  • Випишіть основні критерії, за якими ви зрозумієте, що це максимум, якого ви бажаєте досягти в цій області
  • Оцініть кожну сферу за 10-бальною шкалою на момент створення колеса життєвого балансу
  • З’єднайте всі точки
  • Вибираємо сектор, зміни в якому поліпшать загальні показники
  • Перевіряємо правильність обраного сектора
  • Визначаємо кроки, які допоможуть покращити показники для обраного сектора
 • Яка кінцева мета роботи з колесом життя?
 • 5 небезпек невірного тлумачення колеса життя
  • Колесо очікувань
  • Пастка ідеалізації колеса
  • Пастка порівняння зі спицями колеса
  • Оману розміру колеса
  • Колесо життя в моменті
 • Що таке баланс у житті?
 • Як досягти балансу в житті: 5 основних порад по шляху до життєвого балансу
  • Відставити в сторону свій перфекціонізм
  • Ми самі — перешкода на шляху до балансу
  • Бути більш вдячним
  • Визначтеся, яким ви бачите свій життєвий баланс
  • Вчіться радіти будь-яким, навіть найменшим успіхам

Аналіз і планування власного життя

Більшість людей — імовірно, близько 80-90% — живуть, так би мовити, з опущеною головою і не бачать багато чого з того, що відбувається навколо. З-за такого кута огляду сфера їх інтересів досить вузька. По суті, все, що їх хвилює — це робота і особисте життя, причому часто йдеться не про залученості в процес, а про так званому «відбуванні номери».

Іншими словами, людина кожного дня прокидається вранці і їде на роботу просто тому, що «так треба». Чим довше він працює на одному і тому ж місці, тим рідше він замислюється про те, що міг би займатися чимось іншим, розкритися в якійсь іншій сфері. Головна мета життя для багатьох — забезпечити себе і свою сім’ю, але в гонитві за грошима люди втрачають найважливіші емоційні зв’язки і виявляються замкнені в межах однієї-єдиної сфери життя — матеріальної.

Методика, яку ми розглянемо в цій статті, допоможемо вам підняти голову, озирнутися навколо, побачити нові горизонти і переформатувати своє життя — не так, як «положено», а так, як хочеться саме вам.

Ця Методика називається «Колесо життя».

Що таке колесо життя і для чого воно потрібно?

Колесо життя (інакше — Колесо життєвого балансу) — це графічне зображення нашого життя, яке представлене у вигляді кола, поділеного на кілька секторів. Кожен сектор – це одна з найважливіших сфер вашого життя, від реалізації якої безпосередньо залежить ваша задоволеність життям. Детальніше про те, як правильно працювати з колесом життєвого балансу, ми поговоримо в наступному розділі, а поки давайте спробуємо зрозуміти, для чого взагалі потрібен подібний метод?

Отже, колесо життя необхідно вам для того, щоб:

 • адекватно розставити пріоритети: визначити, яка сфера життя для вас більш важлива, а яка – менш;
 • усвідомити, наскільки ви задоволені життям, і зрозуміти, що потрібно змінити, щоб стати щасливіше і знайти гармонію;
 • виявити, що вас турбує;
 • визначити, в якому напрямку потрібно рухатися, щоб вирішити наявні проблеми.

Якщо все це вам цікаво і важливо, давайте перейдемо до головного – допоможемо вам скласти колесо вашого життєвого балансу.

Дивіться відео по темі:


Рекомендуємо подивитись:
Безкоштовний курс «Життя на повну потужність».
<img src=”https://gdeikakzarabotat.ru/wp-content/themes/city-news/am_extended/infoshortcodes/arrow_right.png” title=”” alt=”

Як самому скласти колесо життя?

Малюємо або друкуємо наше індивідуальне колесо життя

Як ми вже згадували вище, Колесо життя являє собою коло, розбитий на сектори. Як правило, для наочності і простоти намальований круг ділять на вісім рівних частин (див. малюнок нижче):

Даємо кожній області назва

Назва секторів повинно відповідати важливих сфер вашого життя. Подумайте: що потрібно, щоб ви відчували себе повноцінною людиною, щоб мали достатньо мотивації і смаку до життя? Більшості людей важливо бути здоровим, мати гідну матеріальну базу, час на відпочинок, саморозвиток. Крім того, нам важливо любити і бути коханим, і йдеться не тільки про сім’ю, але і про друзів і начальство, від яких ми чекаємо поваги, відповідно нашим заслугам.

Сфери, обрані нами для прикладу, є найпоширенішими і найбільш широкими, але не треба сліпо перемальовувати це колесо життя. Перш ніж привласнити чергового сектору ім’я, гарненько подумайте – а чи так важлива для мене ця сфера? Ні на секунду не забувайте, що кожен сектор відповідає певній сфері саме вашого життя, і тільки вам вирішувати, які саме сфери будуть представлені у вашому колесо життєвого балансу, а які – ні.

Випишіть основні критерії, за якими ви зрозумієте, що це максимум, якого ви бажаєте досягти в цій області

Тепер, коли ви визначилися зі сферами життя, найбільш важливими для вас, давайте складемо для кожної сфери список основних критеріїв. Це необхідно, щоб оцінити, наскільки ви наблизилися до власного максимуму в тій чи іншій області. Простіше кажучи, чим більше поставлених перед собою завдань ви виконали або виконуєте на постійній основі, тим більше ви реалізувалися в розглядуваній сфері.

Оцініть кожну сферу за 10-бальною шкалою на момент створення колеса життєвого балансу

Визначившись зі сферами, які входять в наше Колесо життя, і критеріями, які характеризують ставлення до того чи іншого сектору, ми повинні визначити, наскільки перевантажена або, навпаки, игнорируема та чи інша сфера за шкалою від одного до десяти, виходячи з обраних критеріїв.

У графічному зображенні це виглядає приблизно так:

Виходячи з цього прикладу можна зробити висновок, що найбільш завантаженими областями для вас є духовність, на другому місці йдуть відпочинок і оточення. При цьому ви зовсім мало уваги приділяємо здоров’ю і трохи більше – кар’єри та саморозвитку.

З’єднайте всі точки

З’єднуємо всі точки наступним чином:

Що у нас вийшло? Досить дивна геометрична фігура, такий незрозумілий багатокутник. Далеко ви заїдете на такому колесі? Зрозуміло, немає. Чого домагаємося? Рівного колеса.

Все просто.

Дивіться ще одне відео про Колесо життєвого балансу:


Скачайте безкоштовний курс «Життя на повну потужність», щоб дізнатися більше про саморозвиток.

Вибираємо сектор, зміни в якому поліпшать загальні показники

Перше, що вам потрібно зробити після того, як ви з’єднали точки – визначити найбільш проблемну сферу.

Виходячи з прикладу вище, найгірше йдуть справи із здоров’ям, значить, з нього й треба починати, щоб виправити наше колесо життя.

Перевіряємо правильність обраного сектора

Щоб упевнитися, що сфера для коригування обрана правильно, ще раз переглядаємо список критеріїв для даної області. Що ви робите для того, щоб бути здоровим? Досить ваших поточний Екшн ? Очевидно, що ні.

Визначаємо кроки, які допоможуть покращити показники для обраного сектора

Тепер, коли сама проблемна область виявлена, ви повинні визначитися, з чого слід почати, які недоліки усунути в першу чергу, в другу і т. д. По суті, ви складаєте для себе план поліпшення вашого життя. І справді – хіба можна бути щасливим без здоров’я?

Яка кінцева мета роботи з колесом життя?

Кінцева мета – отримати рівне колесо. Очевидно, що усунення проблем в найбільш критичній зоні для реалізації цієї мети недостатньо – треба підтягувати і інші параметри.

При цьому слід розуміти, що ваша мета – не 10 балів з 10 можливих в кожній сфері. Ідеальне колесо – це еталон, до якого треба прагнути, але в гонитві за вищим балом в якійсь із сфер ви можете втратити навіть наявний успіх в інших областях. Іншими словами, не слід кидати всі сили на здоров’я, а про особисте життя і кар’єру забувати, інакше на виході у вас знову буде така ж дивна геометрична фігура, просто провал буде не знизу або зверху, а збоку.

Пам’ятайте: головне, чого ми добиваємося – душевної гармонії. Колесо – це всього лише чесна ілюстрація, графік, допомагає нам правильно розподіляти наявні у нас ресурси.

Усвідомивши це, давайте поговоримо про 5 небезпеки, які можуть виникнути в результаті невірного тлумачення колеса балансу.

5 небезпек невірного тлумачення колеса життя

Колесо очікувань

Нерідко відбувається підміна понять: ми починаємо вимагати не того, чого хочемо, а чого повинні хотіти. Іншими словами, приходимо в ту ж точку, коли нам щось треба тільки тому, що так треба. Але насправді у кожного в житті свої пріоритети.

Можливо, ваше колесо не рівне не тому, що ви не домоглися виконання ряду умов у певних областях. Можливо, ви просто спочатку вибрали завищені або недосяжні цілі? Подумайте над це. Може, вам не обов’язково стає мільярдером – може, досить просто займатися улюбленою справою і отримувати стільки, скільки вистачає на життя? Вирішувати тільки вам, спираючись на ваші особисті відчуття.

Пастка ідеалізації колеса

Те, про що ми вже згадували вище: досягти 10 балів з 10 не вийде, не женіться за цими цифрами. Важливо, щоб була гармонія. Нехай за шістьма показниками буде 8 балів, а за двома – 7. Якщо ви відчуваєте себе щасливим, значить, метод вже спрацював.

Пастка порівняння зі спицями колеса

Ще одна поширена помилка – колесо життя, крім іншого, ілюструє час, який ми приділяємо кожної зі сфер. У нашому прикладі сектора однакові, так. Але це не означає, що духовності ми приділяємо стільки ж часу, скільки кар’єрі (адже ми не поспішаємо в храм на 8-годинну месу після 8-годинного робочого дня, правда?).


На всякий випадок уточнимо: поділ на рівні сектора було зроблено нами для наочності.

Однаковий розмір секторів не означає, що всі 8 сфер однаково важливі для нас. Важливість визначається критеріями нашої задоволеності нашої реалізацією в кожній із сфер.

Оману розміру колеса

Цей пункт знову ж полягає в невірному виборі критеріїв. Припустимо, ви застуджені і відчуваєте себе, м’яко кажучи, погано, але це не означає, що ваше здоров’я на нулі? Так, безумовно, якщо мова йде про хронічні захворювання, то показники у сфері охорони здоров’я будуть досить низькими. Але занижувати показники з-за простуди або нежиті не варто.

Те ж стосується сварок з коханою дружиною або цейтноту на роботі – ці фактори мають тимчасовий характер і тому не повинні впливати на показники в цілому.

Колесо життя в моменті

Ця помилка схожа з попередньою. Кілька років ви безуспішно домагалися розташування начальника – в результаті показник сфери «Кар’єра» низький. І раптом на наступний день вас підвищують – ви міняєте два умовні бали на десять. Це неправильно. Колесо життя показує ваш стан зараз, так. Але критерії поліпшення повинні оцінюватися адекватно, адже підвищення не може і не повинен бути єдиним критерієм задоволеності у сфері кар’єри, це всього лише один з пунктів.

Що таке баланс у житті?

Щоб вам було простіше працювати з колесом життя, важливо розуміти, що ж таке баланс, якого ми так наполегливо добиваємося?

Баланс в житті – це той стан справ, коли ви відчуваєте себе задоволеним по всім основним напрямам. Це не обов’язково мільярди євро, дружина-модель і острів посеред Червоного моря. Це те, що потрібно особисто вам, щоб відчувати себе щасливим.

Тепер спробуємо упорядкувати всю інформацію, яку ми дізналися про колесо життєвого балансу і небезпечних помилках, пов’язаних з цим методом, і складемо покрокову інструкцію «Як досягти балансу в життя».

Як досягти балансу в житті: 5 основних порад по шляху до життєвого балансу

Відставити в сторону свій перфекціонізм

Ідеал недосяжний. До нього варто прагнути, безумовно, але відсутність ідеалу не повинно робити вас нещасним. Кожен локальний успіх повинен приносити вам задоволення, інакше вся ваша життя перетвориться в погоню за еталоном, за недосяжною метою, тобто у постійне розчарування.

Ми самі — перешкода на шляху до балансу

Список критеріїв, що роблять нас щасливими, визначаєте тільки ви самі. Відповідно, тільки ваші ж нераціональні умови балансу можуть перешкодити вам його досягти. Ні на секунду не забувайте про те, що щастя індивідуально для всіх. Прагніть до того, що ви Екшн сно можете досягти. Це принесе вам бажане задоволення.

Подивіться відео про те, як поліпшити самодисципліну:


Безліч інших корисних технік з саморозвитку дивіться в безкоштовному курсі «Життя на повну потужність» від Олексія Толкачова.

Бути більш вдячним

Вміння віддавати належне іншим вкрай важливо. Відкриті і доброзичливі люди розташовують до себе оточуючих, але тут, безумовно, вкрай важлива щирість.

У спілкуванні з людиною, який відіграє певну роль у вашому житті, задумайтеся – чи достатньо ви вдячні по відношенню до цієї людини? Може, він заслуговує більшого? Постарайтеся відповідати на добро добром, і досягати поставлених цілей стане набагато легше, ніж раніше.

Визначтеся, яким ви бачите свій життєвий баланс

Список критеріїв для досягнення ідеалу може бути великий, практично нескінченний. Критеріїв для набуття гармонії набагато менше. Виділіть основні критерії, той мінімум, який дозволить вам досягти балансу, і прагнете до нього. Ніхто не позбавляє вас права прагнути до нових вершин, але з гармонією в душі це прагнення перетвориться на унікальну подорож, а не в болісну тортури.

Вчіться радіти будь-яким, навіть найменшим успіхам

Останній, але дуже важливий крок на шляху до життєвого балансу – навчитися радіти малому. Кожна дія, що наближає вас до кінцевої мети – набуття гармонії – є вагомим внеском в успіх. Ми стали ближче до бажаного результату – це не привід для радості?

Будьте суворі до себе, але вмійте віддавати собі належне. Осуду заслуговує хіба що лінь, небажання робити хоч щось, щоб змінити своє життя в кращу сторону. Все інше заслуговує тільки похвали.

Удачі вам у набутті життєвого балансу!

І нехай дорога, по якій котиться ваше колесо життя, буде гладкою.