Держзакупівлі: де і як пройти навчання, щоб заробляти

782

Сучасне російське законодавство не лише постійно вдосконалюється. Воно ще й призводить до появи нових видів зайнятості на ринку праці.


Так, в 2011 році був прийнятий законопроект № 223-ФЗ ” про закупівлі, а у 2013 році – нормативно-правовий акт № 44-ФЗ з цього ж питання. Останній із згаданих законів конкретизував вимоги до фахівців з держзакупівель.

Про що конкретно йдеться? Зацікавленим компаніям (постачальникам, наприклад) рекомендується тримати у штаті підготовлених з відповідних питань працівників. Ці професіонали повинні знати, як укладаються та виконуються контракти в даній сфері, як організовується сам процес. Нарешті, до них пред’являються жорсткі вимоги щодо володіння актуальною нормативною базою.

Саме до фахівців за державним і муніципальним закупівель звертаються за консультаціями з приводу відповідальності сторін та фіксації порушень. Вони можуть приймати участь в досудових розглядах, збір доказів і т. п.

Зміст

 • Що це дає компаніям?
 • Що це дає самим професіоналам?
 • Різниця між законами № 44-ФЗ і № 223-ФЗ
 • Навчання держзакупівель: загальні моменти
 • Хто зобов’язаний пройти навчання?
 • Вимоги до навчання з держзакупівель за законом № 44-ФЗ
 • Професійні стандарти у сфері закупівель
 • Чи зобов’язаний замовник застосовувати профстандарти?
 • Потрібно навчання співробітників постачальників?
 • Де пройти навчання з держзакупівель?
 • Форми і види навчання держзакупівель

Що це дає компаніям?

Завдяки підготовленим фахівцям приватні компанії підвищують шанси виграти в тендері. Крім того, пройшли навчання професіонали можуть консультувати з питань держзакупівель.

А оскільки ця сфера постійно розвивається, то необхідність розуміти окремі нюанси стає все більш актуальною.

Приватні організації можуть отримати прибуток, допомагаючи іншим компаніям виконати держзамовлення. Але для цього їм самим потрібно розуміти, як організований процес, що конкретно є порушенням, як реалізувати контракт.

Одним словом, можливостей заробити вистачає. Правда, якщо вникнути в тонкощі.

Що це дає самим професіоналам?

Отримання основного освіти цілком реально поєднувати з вивченням такої теми як держзакупівлі, навчання тут не займає багато часу. Разом з тим такі фахівці високо котируються на ринку праці. Вони можуть розраховувати на зарплату до 60 тисяч рублів на місяць. Більшість здобуває можливість працевлаштуватися за сумісництвом. А іноді мова йде про непогану надбавку до зарплати.

До того ж таких фахівців мало. Отже, вони затребувані, і професіонали завжди можуть розраховувати на вакансію. А також на те, що не потраплять в першу хвилю скорочень на підприємстві. Таким чином, для працівників компанії навчання держзакупівель – відмінний шанс не тільки підвищити свою кваліфікацію, але й зміцнити становище компанії, збільшити зарплату.

Різниця між законами № 44-ФЗ і № 223-ФЗ

Питання підготовки фахівців у сфері держзакупівель піднімається відразу в двох законодавчих актах: спочатку в № 223-ФЗ, а потім у № 44-ФЗ. І якщо в першому документі всі розпливчасто, то в другому вимоги вже конкретніше.

Зокрема, у 223-ФЗ багато віддавалася на відкуп організаціям. Тобто наявність спеціальної підготовки було добровільним. А от в № 44-ФЗ прямо говориться про необхідність кваліфікованих фахівців з відповідною підготовкою.

Фактично, перший закон є більшою мірою рамковим, він встановлює принципи, дає загальний напрямок. А другий – явно процедурний.

Навчання держзакупівель: загальні моменти

Згідно із законодавством фахівці з боку державного замовника повинні постійно працювати над підготовкою у цій сфері. У постачальників така обов’язок чітко не прописана.

Але при уважному вивченні закону № 44-ФЗ стає видно, що як замовники, так і постачальники не зможуть обійтися без глибоких знань по темі. Профільне законодавство постійно розвивається, на сьогодні з’явилося чимало поправок. Є безліч підзаконних нормативно-правових актів, які уточнюють правозастосовчу практику. Вже накопичився арбітражний досвід.

Це призводить до того, що вчора компанія, зЕкшн снюючи одні дії, була повністю права. А сьогодні її вже за це можуть оштрафувати. Причому на законних підставах. Тому і треба знати, як проходять держзакупівлі, навчання абсолютно точно не буде зайвим.

Але про які саме вимоги йдеться? Вони описані в законі № 44-ФЗ. Там йдеться про обов’язки замовників підвищувати рівень кваліфікації співробітників або ж проводити професійну підготовку у відповідній сфері.

Окремо звертається увага на професійний склад комісії. Її повинні формувати з тих, хто пройшов процедуру підвищення кваліфікації або перепідготовку. Як варіант – володіє достатнім обсягом знань, які відносяться до об’єкта закупівлі.

Що ж стосується співробітників контрактної служби, то такі особи повинні володіти додатковим професійним або ж вищою освітою по лінії закупівель. Про це говориться не тільки в профільному законі, але і в ряді Листів Міністерства економіки та розвитку РФ.

Хто зобов’язаний пройти навчання?

Питання підготовки в цьому регулюється своєрідно. Так, Міністерство економіки і розвитку РФ встановив вичерпний список осіб, яким рекомендується обов’язкове навчання.

Зверніть увагу: з одного боку, мова не йде про приписі. З іншого боку, навчання держзакупівель – обов’язкове. Одним словом, формулювання неоднозначні.

Але давайте перейдемо до переліку. Отже, це:

 • Фахівці органу, який уповноважений контролювати сферу закупівель, а також юрособи, що регулює контрактну систему у цій же галузі. І, нарешті, працівники органу аудиту з відповідних питань.
 • Співробітники замовника, уповноваженої установи і (чи) органу у сфері закупівель. Сюди ж варто додавати персонал контрактної служби або контрактних керуючих.
 • Фахівці компанії, залученої для визначення виконавця (постачальника, підрядчика). До цієї категорії варто віднести і співробітників організації, яка бере участь у процесі разом з іншими фірмами.
 • Професіонали з інших напрямів діяльності, пов’язані з закупівлями.
 • Таким чином, якщо працівник потрапив у перелік, то проходити навчання йому необхідно.

  І не має значення, наскільки добре він виконує обов’язки: потрібне документальне підтвердження. А диплом або посвідчення не можна отримати без відповідного курсу.

  Вимоги до навчання з держзакупівель за законом № 44-ФЗ

  Міністерство освіти і науки Наказом від 1 липня 2013 року № 499 встановило Порядок, який стосується додаткових професійних програм.

  Там сказано, що мінімально допустимий строк курсу підвищення кваліфікації – 16 годин, а перепідготовки – 250 годин.

  У 2015 році вийшли уточнення. Тепер термін навчання починається зі 108 годин. Але для керівників компаній-замовників цей період іноді можна скоротити до 40 годин. Передбачається, що такі фахівці вже володіють необхідною базою.

  Професійні стандарти у сфері закупівель

  Міністерство праці Наказом № 625н від 10 вересня 2015 року затвердив професійний стандарт по спеціалісту у сфері закупівель. А наступного ж Наказ зафіксував стандарт по експерту.

  Отже, у фахівця має бути закінчену середню освіту. Також йому треба пройти додаткове освіта: програми професійної перепідготовки і підвищення кваліфікації в галузі закупівель. Що ж стосується експерта, то він зобов’язаний мати вищу освіту – магістратури або спеціалітет. І не варто забувати про додаткове професійну освіту.

  Але у експерта, на відміну від фахівця, з’являються ще вимоги. Це досвід роботи не менше 5 років у відповідній галузі. Причому 3 роки з них він повинен провести на керівній посаді.

  Чи зобов’язаний замовник застосовувати профстандарти?

  Законодавство встановлює, що така необхідність виникає в двох випадках.


  По-перше, відповідно до статті 57 ТК РФ замовник повинен застосовувати профстандарти, якщо у зв’язку із зЕкшн сненням робіт з конкретної професії з’являються обмеження, пільги або компенсації. Але в цьому нічого такого для спеціаліста або експерта в області закупівель не передбачається.

  По-друге, з 1 липня 2016 року профстандарти стали обов’язковими щодо вимог до кваліфікації співробітників, якщо ті зафіксовані федеральними законами або іншими нормативно-правовими актами. Це встановлено статтею 195.3 ТК РФ. Тому замовникам потрібно стежити за питанням освіти контрактних керівників і співробітників контрактної служби (закон № 43-ФЗ).

  Щодо решти контроль за відповідністю профстандартів носить добровільний характер.

  Потрібно навчання співробітників постачальників?

  Законодавство лояльно ставиться до постачальників: в ньому відсутні конкретні приписи по проходженню навчання. Але щоб виграти тендер, такої компанії потрібні підготовлені спеціалісти. Причому вона ризикує як грошима, так і репутацією, своїм майбутнім на ринку.
  Тому підвищення кваліфікації співробітників – в інтересах самих постачальників. Але вони не зобов’язані це робити.

  Тим не менше ця група осіб, в тому числі і приватні компанії, може отримати непоганий прибуток: завдяки підготовленій команді у неї зростають шанси виграти тендер.

  Де пройти навчання з держзакупівель?

  Отже, де можна отримати таку підготовку? У Росії на даний момент не дуже багато навчальних закладів і організацій, які надають таку послугу.

  Але їх список постійно збільшується. На даний момент у перелік входять:

  • АНО ДПО «МИМОП» в Москві, дочірнє підприємство Торгово-промислової палати РФ
  • ГЦДПО у Москві
  • РАНХиГС при Президенті Росії
  • Хабаровський державний університет економіки і права
  • ЕЦКГ – дистанційно через Інтернет
  • ПАГС в Саратові
  • інші заклади.

  Зверніть увагу на те, що в переліку у відношенні одних закладів вказані міста, в той час як у інших – ні.

  Це зроблено спеціально: у першому випадку навчання проходить тільки в населених пунктах. У другому – можливі варіанти.

  Форми і види навчання держзакупівель

  Професіонали із закупівель з’явилися відносно недавно. Але вже зараз пропонується досить різноманітне навчання в цій сфері:

 • Вища і середня. Буває очним і заочним, на комерційній чи бюджетній основі. Після закінчення підготовки видається диплом.
 • Додаткове. Зустрічається очний і заочний варіант, а також дистанційний. Окремо виділяють семінари. До таких програм або допускаються ті, у кого вже є середню або вищу професійну освіту, або ті, хто його отримує. Зазвичай платне. Підтверджуючий документ – диплом або посвідчення.
 • Самоосвіта. Дуже затребуване серед постачальників, яким не особливо потрібні документи. Є маса варіантів – семінари, вебінари, тренінги, коучинги, різні консультації.
 • Варто відзначити, що можна самостійно вивчити всі профільні закони з поправками і коментарями, підзаконні нормативно-правові акти і арбітражну практику. Для кращого розуміння варто пройтися по тематичних форумах. Також треба мати на увазі випущені книги по закупівлях. Тоді можна отримати потрібний обсяг знань.


  Але зважаючи на велику кількість інформації набагато простіше записатися на курси. Це дозволить заощадити час і дасть відповідні навички.