Що таке особистісне зростання?

682

Кожна людина приходить у цей світ, щоб постійно рости і розвиватися, досягати поставлених цілей, змінювати оточуючих в кращу сторону. Щоб зрозуміти себе, навчитися зЕкшн снювати мрії, розвиватися духовно і фізично, необхідно довго і багато працювати.

Особистісне зростання — це обов’язкове самовдосконалення і сенс усього життя людини, її прагнення до ідеалу завдяки постійній роботі над своїми думками і душевним станом. Зростання особистості — значні позитивні зміни в думках і житті людини.


Особистісне зростання — строго індивідуальний процес і у кожної людини він різний, так як кожен має свій ідеал і свій погляд на навколишній світ. Щодня, працюючи над собою, людина позбувається комплексів та негативних думок, контролює емоції і дії, вчиться любити самого себе.
За словами Володимира Львовича Леві, радянського і російського письменника, психотерапевта та психолога, з авторської роботи «Куди жити. Людина в ланцюгах свободи», якщо у людини стає більше:

 • інтересів, а з тим і стимулів жити — змістового наповнення життя,
 • можливості аналізувати відрізняти одне від іншого,
 • можливості синтезувати — бачити зв’язки поЕкшн і явищ,
 • розуміння людей (у тому числі), а з тим і можливості прощати,
 • внутрішньої свободи і незалежності,
 • любов до світу і людей (до себе, в тому числі),

То це і означає, що людина росте особистісно.

Р. А. Спіжевий, бізнес-тренер, вважає, що особистісне зростання — це комплекс кількох компонентів, таких як «Я-Я — відношення» (відносини з самим собою, внутрішня гармонія), «Відносини ” Я — Інші» (відносини із навколишнім світом) і самореалізація. Вдосконалення цих факторів, за словами Спижевого, і є особистісне зростання.

Зміст

 • Тренінг зростання особистості
 • 5 простих вправ на кожен день
  • Вправа «Подарунок»
  • Вправа «Мої недоліки»
  • Вправа «Без оцінок»
  • Вправа «Світлофор»
  • Вправа «Як я долаю стрес»

Тренінг зростання особистості

Тренінги — невід’ємна частина сучасної практичної психології. Тренінг — це комплекс занять, що поєднує лекційний матеріал та виконання практичних вправ, спрямований на значне зміна думок і поява позитивного настрою. Основна мета особистісних тренінгів — вивчення свого внутрішнього світу і пізнання своїх можливостей.

Зростання особистості — важка робота, що вимагає постійної активності, чіткого напрямку, масштабу в діях і певної системи тренувань. Заняття проводяться зі здоровими (розумово і фізично) людьми, тому тренінг не можна назвати лікуванням або психотерапією.

У психотерапевтичних групах працюють з проблемними людьми, що мають психологічні проблеми, на заняттях з розвитку особистості присутні тільки успішні і здорові люди.

Тренінги, спрямовані на особистісне зростання, можна розділити на дві великі групи: природні (пасивні) й активні. Заняття з малодеятельными індивідами оздоровлюють і зміцнюють потенціал, руйнують духовні заборони, які заважають розвитку та зростання. На таких заняттях людина проживає різні негативні ситуації.

Такі тренінги не створюють напрям і не зумовлюють масштаб зростання особистості. Пасивні тренінги обумовлені внутрішніми установками людини, тому вони звернені на роботу з спогадами людини та на те, що відбувається зараз.

Активні тренінги сприяють трансформації особистості по відношенню до самого себе. До активних практичних занять над зростанням особистості відносяться навчальні тренування (навчання правильній постановці життєвих цілей), заняття з розвитку лідерських якостей, підвищення ефективності на роботі.

Тренінги зростання особистості можуть бути груповими та індивідуальними. У групах обов’язково повинен бути постійний ведучий, який знайомиться особисто з кожним учасником. Кількість осіб в групі: не більше 15, в іншому випадку складно приділити увагу кожному. На групових заняттях кожна людина проявляє себе, дізнається нову інформацію про себе, вчиться взаємодіяти з людьми.

Ведучий тренінгу зростання особистості не має права оцінювати учасників і нав’язувати їм свою думку про те, що повинно відбуватися в їх життя, куди і як повинна зростати особистість. Поява видимих результатів після занять і швидкість росту безпосередньо залежать від прагнення індивіда, його можливостей, підходу до тренінгу, характеру.


Рекомендуємо подивитись:
Безкоштовний курс по саморозвитку «Життя на повну потужність».
<img src=”https://gdeikakzarabotat.ru/wp-content/themes/city-news/am_extended/infoshortcodes/arrow_right.png” title=”” alt=”

Тренінги засновані на вивченні лекційного матеріалу та застосування його на практиці по відношенню до самого себе. Цілі заняття присвячені наступним темам:

 • «Я в майбутньому» — представлення своєї особистості через кілька років, зовнішній образ, матеріальні і духовні досягнення.
 • «Табу» — вивчення ставлення людини до різних заборон, у тому числі і до власних внутрішніх бар’єрів, як вони проявляються та їх необхідність.
 • «Песиміст, оптиміст і шут» — вивчення різних точок зору на одну і ту ж ситуацію, формування єдиного ставлення до проблем.
 • «На якій я сходинці» — робота над самооцінкою.

5 простих вправ на кожен день

Вправи, пов’язані з психологією людини, допомагають учасникам тренінгів особистісного зростання зайнятися самопізнанням, визначити свої позитивні і негативні сторони, способи швидкого розвитку.

Головне завдання такої практики — навчиться розуміти себе і оточуючих людей, домовлятися з конфліктними індивідами.

На сьогоднішній день застосовуються величезна кількість вправ, вибір яких залежить від мети тренінгу, кваліфікації ведучого та віку учасників, та які в підсумку допомагають всім учасникам без винятків.

Вправа «Подарунок»

Психологічна вправа «Подарунок» спрямована на підвищення самооцінки кожного учасника тренінгу, зближує групу і розряджає атмосферу тренування.

Час: 35 хв.

Розмір групи: від 8 до 15 учасників.

Всі присутні на занятті сідають у коло і по черзі, мовчки, показуючи руками, роблять сусідові, що сидить зліва, подарунок. Чоловік повинен розібрати, який подарунок йому вручили. Коли кожен в колі отримав і подарував подарунок, ведучий звертається до останнього людині і запитує про те, що за подарунок йому вручили.

Той, хто дарував, повинен погодитися або спростувати. Якщо думки не зійшлися, ведучий допомагає розібратися, чому виникло непорозуміння — використання неправильного зображення подарунка, низька концентрація уваги між сусідами.

Вправа «Мої недоліки»

Вправа з практичної психології «Мої недоліки» спрямована на підвищення самооцінки індивіда.

Час: 35 хв.

Розмір групи: необмежена кількість учасників.

Кожен учасник протягом п’яти хвилин складає список своїх недоліків і намагається знайти їм нову назву. Наприклад, слабкість характеру веде людину до безнаЕкшн ності. Якщо замінити слово «слабкість» на «легкість», змінюється і його сприйняття, з’являється можливість розвиватися і удосконалюватися.

Неприпустимо писати загальні фрази: «не можна любити себе» і т. п. Усі недоліки мають бути індивідуальними, наприклад, «я-егоїст». Також зі списку слід викреслити ті недоліки, які не заважають у житті і ті, які можна подолати.

Щоб розібратися, слід уявити іншої людини з таким же недоліком і зрозуміти — ви зможете спілкуватися з такою людиною чи ні. Якщо ви приймаєте того, уявного людини з вашим недоліком, ви зможете прийняти і себе.

Вправа «Без оцінок»

Психологічна вправа «Без оцінок» направлено на навчання безоціночного спілкування з людьми, на вироблення позитивного ставлення до себе і оточуючих.

Час: 20 хвилин.

Розмір групи: необмежена кількість.

Всі учасники діляться по парах. Кожен повинен стисло (протягом 4 хвилин) розповісти своєму партнеру про загальному знайомому, ніяк його не оцінюючи, тобто, всі висловлювання повинні мати описовий стиль. Якщо розповідає допускає помилку, дає оцінку, хто записує фразу.

Щоб підвести підсумок заняття, кожен відповідає на наступні питання:

 • Виникли незручні ситуації?
 • Як уникнути оцінки людини у своїх висловлюваннях?
 • Що нового ви відкрили?

Вправа «Світлофор»

Вправа «Світлофор» — це єдина в своєму роді практика психолога Н. В. Козлова, має ефективну дію.
Протягом години вправа здатне зробити «переворот» у мисленні кожної людини.

Багато хто з нас не цінують те, що мають в своєму житті: матеріальні цінності, духовне добробут, сім’ю і близьких друзів. Якщо людина випадково втратить все те, чого досяг, то ним заволодіють негативні емоції. І чим більше людина втратить, тим важче буде сходитися з людьми, втратить прагнення до позитивного спілкування і сенс життя.

Вправа спрямована на усвідомлення своїх наявних цінностей, не проходячи стадію їх втрати, при цьому людина вчиться володіти емоціями в неприємних ситуаціях.

Вправа «Як я долаю стрес»

Вправа «Як я долаю стрес» — це діагностика різних стресових ситуацій, як спільно володіти собою, змінити свою поведінку і навчитися психологічної захисту.

Кожна людина відчуває стрес на навчанні, роботі, в сім’ї. Щоб подолати конфліктну ситуацію, необхідно знайти спосіб заспокоїтися.

Учасники тренінгу розповідають про свої способи, провідний складає алгоритм поведінки кожного засобу і записує на дошці. Далі голосуванням обирають найбільш дієві методи (учасники голосують за ті способи, які коли-небудь допомогли їм).

Після спільного обговорення, ведучий підводить групу до наступним висновків:

 • У кожного індивіда існує величезна кількість способів для вирішення його стресових ситуацій — зміна професійної сфери діяльності і навколишнього світу, хобі, харчування, власних думок та ін.
 • Не потрібно замикатися в собі. Люди зі схожими проблемами і способами їх вирішення ефективно допомагають один одному.
 • Отримайте безкоштовний курс по саморозвитку від Олексія Толкачова – «Життя на повну потужність».