Що таке мета, SMART-цілі і шляхи їх досягнення – 100 життєвих цілей

2565

Чи Часто вам доводилося чути слово «цілеспрямований» стосовно будь-якої людини? Думаю, доводилося, і не раз. Але чи замислювалися ви про те, що означає цей вислів? Цілеспрямована людина – це той, який вміє ставити перед собою цілі і досягати їх. Чудова якість, чи не правда? Мабуть, тільки такі люди і можуть досягати значних успіхів.

Хочете стати таким же людиною?

Тоді вам варто прочитати цю статтю. В ній ми пояснимо, що таке мета, як правильно ставити цілі і, головне, як досягти поставлених цілей.

Почнемо з азів – розберемося, що ж таке мета.

Зміст

 • Що таке мета?
 • Досягнення цілей
 • Як правильно ставити цілі. Визначення SMART-цілей
 • Атрибути SMART-цілі
  • Конкретна
  • Вимірна
  • Досяжна
  • Релевантна
  • Визначена за часом
 • Приклади SMART-цілей
 • 100 життєвих цілей інших людей
  • Особисті
  • Сімейні
  • Фінансові
  • Творчі
  • Спортивні
  • Духовні
  • Авантюрні
  • Подорожі
  • Інші
 • Як мотивувати себе на досягнення мети
  • Порада №1 — Мати можливість гарантовано досягти поставленої мети при належній старанності
  • Порада №2 — мета Зробити привабливою
  • Рада №3 — Чітко розуміти, що принесе вам досягнення мети
  • Порада №4 — Постійно нагадуйте собі про цілі
  • Рада №5 — Постійно нагадуйте собі, що буде, якщо ви НЕ досягнете мети
  • Рада №6 — Допомога друзів
  • Порада №7 — Позитивне мислення
  • Порада №8 — Виберіть приклад для наслідування

Що таке мета?

Слово «мета» прийшло до нас з німецької мови і має кілька трактувань. Ось найбільш ємна з них:

Мета – це кінцевий результат, на який навмисно спрямований процес.

З цього визначення ясно, що метою не може бути те, чого ми досягли спонтанно, несподівано для нас самих. Кардинальна відмінність від мети мрії: мрія – це те, чого ми хочемо, мета – те, чого намагаємося добитися. Відповідно, без кроків, спрямованих на досягнення мети, вона залишиться лише мрією. Як сказав Оноре Де Бальзак, «щоб Екшн ти до мети, треба перш за все йти».

Відомий французький письменник Дені Дідро у свою чергу говорив, що «якщо немає мети в житті, не робиш нічого, і не робиш нічого великого, якщо мета незначна». З цих слів випливає, що все життя складається з цілей, до яких ми прагнемо, і що треба ставити собі гідні цілі, щоб відчувати себе повноцінною людиною, думаючим, що постійно розвиваються. І «пофарбувати паркан», і «добитися кар’єрного зростання», і «щастя» — це все може бути цілями, але фарбування паркану на тлі кар’єрного зростання та набуття щастя – ціль дрібна. Це слід розуміти.

Тепер, коли ми розуміємо значення слова «мета», давайте перейдемо до питання досягнення мети.

Досягнення цілей

Досягнення мети – це процес, який знаходиться в тимчасовому проміжку між двома подіями – моментом постановки мети і моментом отримання кінцевого результату. Щоб досягти будь-якої мети, ви повинні продумати свої кроки для її досягнення, врахувати будь-які нюанси і передбачити всі «підводні камені», які можуть перешкодити вам на цьому шляху.

Іншими словами, ви повинні чітко уявляти, як поставити мету і мотивувати себе на її досягнення. Отже, до планування своїх Екшн необхідно піЕкшн ти розумно, з холодною головою. Тільки так ви зможете розробити найбільш адекватний алгоритм для досягнення поставленої для себе мети в строк.

Дивіться відео — Чому 99% людей не досягають цілей:


Рекомендуємо подивитись:
Безкоштовний курс від Олексія Толкачова – «Життя на повну потужність».
<img src=”https://gdeikakzarabotat.ru/wp-content/themes/city-news/am_extended/infoshortcodes/arrow_right.png” title=”” alt=”

Як правильно ставити цілі. Визначення SMART-цілей

Здається, нічого особливо складного в описаних діях немає – став мету, добивайся її… Але чому ж тоді люди нерідко опиняються в глухому куті?

Причин може бути багато. Це і неправильне планування Екшн , і недостатня старанність, і банальний збіг обставин (так званий «форс-мажор»)…

Але найчастіше проблема полягає в тому, що людина неправильно вибрав мету – тобто мимоволі апріорі «поставив хрест» на всьому заході. І що він потім не робить, на які хитрощі не йде, все марно, тому що мета просто недосяжна, і вся операція від початку була приречена на провал.

Як же уникнути подібного конфузу? Як не витратити час даремно, прагнучи до того, що недосяжне? Для цього існує проста методика постановки цілей – SMART, яка дозволяє адекватно оцінити поставлене завдання перед тим, як почати її вирішувати.

Що таке SMART? Як неважко здогадатися, що це – абревіатура, що включає в себе всі атрибути грамотно поставленої мети. По числу букв в слові, цих атрибутів п’ять.

Конкретна (Specific), вимірна (Measurable), досяжна (Achievable), релевантна (Relevant) і визначена в часі (Timed). Така розшифровка SMART.

Атрибути SMART-цілі

Конкретна

Мета повинна бути чітко визначеною. Наприклад, займатися спортом – це неконкретна мета. А от зЕкшн снювати 40-хвилинні пробіжки 2 рази в день, вранці і ввечері – конкретна. Якщо ви не будете розуміти, що саме хочете зробити, як ви цього досягнете?

Вимірна

Мета повинна бути вимірною, тобто мати кінцевий результат, який можна виміряти. Наприклад, схуднути до 50 кілограмів – це конкретна і вимірна величина, тоді як «схуднути» — невизначена мета: неясно, скільки ви хочете скинути і який результат вас задовольнить – то десять скинутих кілограмів, то один-єдиний.

Зрозуміло, що далеко не всі цілі можна виміряти кілограмами, метрами чи іншими величинами. У такому випадку вам для простоти слід вдатися до шкалированию, взявши нуль за відправну точку, а десять – за ідеал. Тобто, якщо ви, припустимо, хочете навчитися грати на фортепіано, за одиницю можна взяти вивчення нот, за п’ятірки – «собачий вальс», а за десятку – виконання прелюЕкшн Баха. Відповідно, Бах може не бути вашою кінцевою метою. Може, вам буде достатньо іноді розважати гостей «собачим вальсом»? Тоді ваша мета розташована на середині шкали, п’яте поділ.

Багато хто помилково вважають, що можна діяти, спираючись на свої відчуття – мовляв, я зрозумію, коли досягну мети. Але насправді, кажучи так, ви робите собі послаблення, даєте шанс схитрувати і зупинитися раніше, якщо втомитеся або втратите мотивацію. Йти до мети, керуючись тільки відчуттями – доля слабких. Так ви нічого не досягнете.

Досяжна

Не варто в тридцять років мріяти про золоту медаль олімпійських ігор у тому чи іншому виді спорту, особливо якщо до цього ви ніколи ним не займалися. На жаль, ваш організм вже фізично не вийде на ті навантаження, яким піддають себе професійні спортсмени.

Для того, щоб досягти певної мети, крім бажання, у вас вже повинні бути ресурси (фізичні, економічні, інші), або ви повинні мати можливість ці ресурси за певний час знайти. Подумайте, на що ви здатні в даний момент часу? Що ще треба зробити? Чи впораєтеся ви з цим?

Релевантна

Мету, яку ви ставите, не повинна суперечити іншим вашим завданням. Наприклад, у вас вже є мета вставати о шостій ранку, щоб встигати на маршрутку, що їхала до офісу, де ви працюєте. Якщо ж ви вирішили вивчати мови програмування з двох до чотирьох годин ранку», вставати вам буде вкрай важко, і ви будете спізнюватися на роботу.

Такого протиріччя виникати не повинно, тому слід грамотно планувати свій час і відмовитися від цілей, які неможливо вмонтувати у свій графік, тому що в такому випадку і нових результатів не досягти, і старим можна тільки нашкодити.

Визначена за часом

Чітко визначайте терміни досягнення поставленої мети. Цей пункт – чи не найважливіший. Якщо терміни будуть невизначеними, то ви не будете досить старатися. Погодьтеся, величезна різниця – задатися метою «скинути 10 кілограмів за 3 місяці» або просто «скинути 10 кілограмів». У другому випадку процес може розтягнутися і на рік, і два, і п’ять років – спішити вам нікуди.

Саме тому строки ставити треба. Це дисциплінує і змушує в момент цейтноту відкривати в собі додаткові ресурси.

Дивіться відео в тему — Як досягти мети:


Дізнайтеся більше про постановці цілей в безкоштовному курсі «Життя на повну потужність».

Приклади SMART-цілей

Напрямок завдання Приклад SMART-цілі Коментар автора
Вивчення мови C# За 3 місяці навчитися робити програму з п’ятьма подпрограммами, займаючись програмуванням щодня з 20:00 до 21:00 з допомогою відеоуроків Є конкретна вимірна мета – навчитися робити програму, що оперує п’ятьма подпрограммами. Є термін – 3 місяці. Мета релевантна, так як ви відводите під неї вечірній час, вільний від роботи. Мета бачиться досяжною – так як ви вчитеся за прикладами в видеоуроках.
Збільшення зарплати Домогтися збільшення заробітної плати на 20% за наступні півроку за рахунок виконання додаткових функцій поза посадових обов’язків Є конкретна вимірна мета – домогтися підвищення зарплати на 20% від поточної. Є термін – півроку. Мета релевантна? Якщо виконання додаткових обов’язків не впливає на виконання основних – так. Досяжність мети залежить від сумлінності співробітника і ставлення керівництва компанії до ініціативи працівника.
Схуднення Схуднути на 7 кілограмів за 4 місяці за рахунок пробіжок і дієти Цей приклад вже розглядалося в тексті, що описує систему SMART. Є конкретна вимірна мета – схуднути на 7 кілограмів. Є термін – 4 місяці. Якщо дієти і пробіжки не заважають вам виконувати інші завдання, мета релевантна. Мета досяжна, якщо вірно визначені навантаження.
Річний відпустку в Єгипті Провести тиждень літньої відпустки з 10.07.17 за 17.07.17 в п’ятизірковому готелі Єгипту Є конкретна вимірна мета – провести тиждень літньої відпустки в п’ятизірковому готелі Єгипту. Є конкретні терміни – з 10.07.17 за 17.07.17. Якщо відпустка в даних числах не зриває жодних термінів на роботі, мета релевантна. Якщо є фінанси, і керівництво підписує відпустку, мета досяжна.
Отримати права Отримати права категорії В не пізніше червня поточного року, пройшовши навчання в місцевій автошколі Є конкретна вимірна мета – отримати права категорії Ст. Є терміни – зробити це не пізніше червня поточного року. Якщо відвідування автошколи не заважає вам виконувати інші завдання, мета релевантна. Якщо у вас є гроші, час і бажання для навчання – мета досяжна.

100 життєвих цілей інших людей

Якщо вам важко визначитися з конкретною метою, ось вам список примірних цілей, яких намагаються досягти різні люди у всіх куточках нашого неосяжного світу.

Особисті

 • Знайти роботу до душі;
 • Стати професіоналом своєї справи;
 • Відмовитися від шкідливих звичок;
 • Завести нових друзів;
 • Вивчити англійську і французьку мови;
 • Відмовитися від вживання мучного;
 • Домогтися певної кількості передплатників в Instagram;
 • Лягати не пізніше дванадцяти і вставати не пізніше семи;
 • Дивитися не менше трьох науково-пізнавальних фільмів у тиждень;
 • Навчитися готувати;

Сімейні

 • Одружитися або вийти заміж;
 • Зробити супутника життя щасливим;
 • Народити не менше двох дітей, хлопчика і дівчинку;
 • Гідно виховати дітей;
 • Віддати дітей в хорошу школу;
 • Дожити до весілля дітей;
 • Відсвяткувати срібне весілля;
 • Дожити до весілля онуків;
 • Відсвяткувати золоте весілля;
 • Підтримувати відносини з усіма членами сім’ї;

Фінансові

 • Ніколи не брати гроші в борг або в кредит;
 • Отримати хорошу підробіток;
 • Домогтися офіційної стабільної зарплати;
 • Відкладати з кожної зарплати не менше визначеної суми;
 • Придбати власне житло;
 • Дачу на березі Чорного моря;
 • Будиночок в горах;
 • Назбирати на новий (не б/у) автомобіль;
 • Мати можливість допомагати дітям до тих пір, поки вони не стануть на ноги;
 • Займатися благоЕкшн ністю;

Творчі

 • Навчитися грати на саксофоні;
 • Написати автобіографію;
 • Продумати інтер’єр квартири своєї мрії і втілити його в життя;
 • Навчитись ліпити з глини посуд;
 • Навчитися малювати олією;
 • Завести блог;
 • Позбутися страху перед публічними виступами;
 • Навчитися танцювати сальсу;
 • Кожен день робити і публікувати не менше п’яти фото природи;
 • Навчитися в’язати;

Спортивні

 • Позбавитися від зайвої ваги;
 • Жати штангу 150 кг хоча б два рази за підхід;
 • Навчитися робити «сонечко» на перекладині;
 • Зайнятися водними лижами;
 • Навчитися підводного плавання;
 • ЗЕкшн снити стрибок з парашутом;
 • Вивчити прийоми рукопашного бою;
 • Навчитися грати в баскетбол;
 • Виграти змагання з армрестлінгу серед любителів;
 • Ходити по сходах, уникаючи ліфта;

Духовні

 • Навчитися медитувати;
 • Прочитати всіх лауреатів Нобелівської премії в області літератури;
 • Прочитати Біблію;
 • Налагодити стосунки з батьками і братом;
 • Навчитися самодисципліни;
 • Відвідувати служби в храмі;
 • Знайти гармонію з самим собою;
 • Навчитись бути вдячним;
 • Навчитися досягати цілей, які ставиш собі;
 • Зайнятися благоЕкшн ністю;

Авантюрні

 • Політати на дельтаплані;
 • Покататися на слоні в Індії;
 • Опуститися на морське дно на субмарині;
 • Поплавати на каное;
 • Взяти участь у байк-пробігу по Росії;
 • Поплавати з черепахами;
 • Пограти в «рулетку» в Лас-Вегасі;
 • Взяти участь у фестивалі реконструкції в Великобританії;
 • Спробувати страви тайської кухні;
 • Спробувати себе в банджо-джампінгу;

Подорожі

 • З’їздити в Ніццу;
 • Побувати на стадіоні футбольного клубу «Реал»;
 • З’їздити в тур по Африці;
 • Відвідати Антарктиду;
 • Провести літо в Новосибірську;
 • Злітати в Каліфорнію;
 • Влаштувати автопробіг по країнам близького зарубіжжя;
 • Зустріти новий рік в Єгипті;
 • Побувати з екскурсією на Червоній галявині в Сочі;
 • ЗЕкшн снити навколосвітню подорож на розкішному лайнері;

Інші

 • Купити батькам путівку в тур країнами Європи;
 • Домогтися зустрічі з кумиром дитинства;
 • Перейти на нічний спосіб життя;
 • Організувати якусь публічну демонстрацію;
 • Отримати другу освіту, наприклад, юридична;
 • Налагодити стосунки з другом дитинства, з яким не бачився кілька років;
 • Відвідати Єрусалим;
 • Регулярно читати блоги відомих діячів мистецтва;
 • На два місяці забути про інтернет;
 • Зайнятися астрономією;
 • Знайти цікаву область і людини, здатного допомогти тобі її освоїти;
 • Позбутися від страху висоти;
 • На власні очі подивитися на сонячне затемнення;
 • Посадити і виростити плодове дерево;
 • Підкорити Еверест;
 • Навчити молодшого брата програмування;
 • Стати більш акуратним;
 • Полагодити стару газонокосарку;
 • Провести корпоратив;
 • Навчитися мистецтву оригамі;
 • Перестати хвилюватися з найменшого приводу.

Як мотивувати себе на досягнення мети

Тепер, коли ви так багато знаєте про цілях і способах їх постановки, слід розглянути ще одне важливе питання – питання мотивації. Мотивація дуже важлива, якщо ви поставили мету і хочете її досягти. Брак мотивації може послужити причиною відмови від мети, незважаючи на всі колишні прагнення. Упевнений, вам нерідко доводилося чути, що у людини «опустилися руки» — це означає, що негативні обставини виявилися сильнішими, ніж його мотивація.

Допускати подібного не можна.

Але як грамотно мотивувати себе, щоб «запала» вистачило на весь шлях від постановки мети до кінцевого результату?

Є кілька порад, які здатні допомогти вам у цій непростій справі.

Порада №1 — Мати можливість гарантовано досягти поставленої мети при належній старанності

Якщо ви ставите перед собою досяжну мету, ви знаєте, що можете її досягти, і це знання додає вам впевненості у власних силах і позбавляє вас від зайвих переживань. Ви не гадаєте, подужаєте цю задачу чи ні. Ви знаєте, що вона можлива, і спокійно, методично рухаєтеся їй назустріч.

Порада №2 — мета Зробити привабливою

Горезвісна фарбування паркану – це, скоріше, необхідність, ніж задоволення. А от бажання придбати нову, гарну іномарку може змусити працювати старанніше і заробляти більше, щоб скоріше втілити свою мрію в життя.

Рада №3 — Чітко розуміти, що принесе вам досягнення мети

Можна прямо на аркуш паперу виписати всі позитивні моменти. Наприклад, все та ж нова іномарка. Що принесе її покупка? Самозадоволення. Статус. Престиж. Безпека. Комфортабельність. Відмова від громадського транспорту. Можливість відправитися в подорож на машині. Та й дітям більше не доведеться ходити в школу пішки… Очевидно, що причин рухатися до мети вистачає?

Порада №4 — Постійно нагадуйте собі про цілі

Наприклад, повісьте будинку роздрукований плакат із зображенням машини або ж включіть щоденне автонапоминание у своєму телефоні.

Чим частіше ви згадуєте про своєї мети, тим простіше підтримувати певний рівень мотивації в її досягненні.

Рада №5 — Постійно нагадуйте собі, що буде, якщо ви НЕ досягнете мети

У прикладі з покупкою машини і нагадувати не треба – щоденні поїздки на роботу і з роботи на громадському транспорті самі по собі є подібним нагадуванням. Або якщо у вас вже є машина, але стара і постійно ломающаяся – вигляд вашої «розвалюхи» теж може мотивувати вас.

Рада №6 — Допомога друзів

Друзі чудово знають, як мотивувати вас є для досягнення мети – на те вони і друзі.

Кого-то по-доброму злять шпильки, кого-то, навпаки, треба постійно підбадьорювати. Попросіть друзів допомогти. Справжні – не відмовлять.

Порада №7 — Позитивне мислення

Навіть якщо щось не виходить (наприклад, на підробці заплатили менше, ніж ви розраховували, і покупка авто відсунулася ще на якийсь час), постійно нагадуйте собі, що все це – дрібні невдачі, які ніколи не зможуть змусити вас відмовитися від своєї мети.

Порада №8 — Виберіть приклад для наслідування

Якщо ваш сусід, який працює на тому ж підприємстві, що і ви, зміг купити іномарку, значить, ця мета цілком досяжна, вірно? Можете поспілкуватися з ним, запитати ради, треба думати, хороший чоловік не відмовить вам у подібній малості. Головне, не заздри йому, адже він не винен в тому, що ви не досягли поставленої мети.

Йдіть до своєї мети, не звертаючи, і все у вас вийде!

І наостанок, рекомендуємо ознайомитися з відео по мотивації:


Дивіться відео з саморозвитку в безкоштовному курсі «Життя на повну потужність».