Електробезпека в приміщенні: 7 рад

9-17-2021
Електробезпека в приміщенні

араз в кожній квартирі або будинку є величезна кількість побутової техніки і електроприладів: пилососи, електроплити, бойлери, кондиціонери та ін. Щоб вони працювали довго і надійно, слід подбати про електробезпеки. Скориставшись простими порадами та рекомендаціями, ви зможете забезпечити електробезпека в своєму будинку або квартирі. Також вам буде конистно пройти навчання з електробезпеки.

Складання проекту – основа фундаменту

Забезпечити електробезпека в будинку неможливо без грамотно складеного проекту. При його розробці потрібно врахувати енергоспоживання використовуваних приладів і рівномірно розподілити навантаження по всіх лініях.

Якщо розетки монтовані невірно або всі прилади підключені на одну лінію, можуть траплятися в збої в роботі електросистеми. Якщо навантаження перевищує допустиме значення, спрацьовує автоматичний вимикач. Різке відключення електропостачання для електронних приладів може бути стати причиною несправності і короткого терміну їх служби.

Щоб попередити подібні проблеми, потрібно забезпечити рівномірний розподіл навантаження, а також кожну лінію підключити до окремого автоматичного вимикача.

Особливості вибору розеток

При виборі розеток потрібно звертати увагу на ступінь захисту від ураження струмом. Для спальні, вітальні і інших житлових приміщень можна вибрати розетки зі ступенем захисту IP20-IP22, а ось для ванної кімнати – з IP44. Якщо ви плануєте встановлювати розетки на вулиці або в приміщенні з високим рівнем вологості, вибирайте пристрої з IP55-IP65. Також потрібно подбати про додаткові системах захисту.

захисне заземлення

Якщо провід «фаза» випадково стосується металевого корпусу приладу, то електрично ток частково переходить на нього. Якщо в цей момент до приладу доторкнеться людина, його вдарить струмом. Відбутися подібне може, якщо проект електронних схем складено правильно і вся проводка в будинку встановлена ​​правильно. Система захисного заземлення «веде» струм, тим самим забезпечуючи захист людини.

До того ж заземлення забезпечує захист електроприладів. Якщо є система заземлення, корпус приладів підключають до спеціальних контактам. Завдяки цим контактам, при короткому замиканні електроприлади відключаються.

захисне відключення

Принцип роботи пристроїв цього типу полягає в тому, що вони автоматично спрацьовують у випадках, коли відбувається витік струму. Подача електричного струму припиняється за рахунок розмикання контактів. Пристрої для автоматичного відключення бувають різних видів. При виборі варто враховувати особливості їх роботи і призначення.

Незалежно від виду захисне відключення виконує дві функції – захищає людину від ураження електричним струмом і попереджає виникнення пожежі.

Витік струму може відбуватися з різних причин. Найчастіше причиною служить неякісне з’єднання проводів або їх знос при тривалій експлуатації. Варто врахувати, що захисне відключення встановлюється разом із заземленням, оскільки без нього воно не зможе працювати.

Щоб використання електромережі було безпечним, захисне відключення необхідно встановлювати на всі існуючі лінії незалежно від того, які прилади вони живлять.

захисне занулення

Так зване захисне занулення необхідно для попередження ударів струмом, якщо на електроприладі пошкоджений кабель. Якщо провід пошкоджений, і фаза з нулем замикаються на корпус, прилад автоматично відключиться. Забезпечується це за рахунок спеціально приєднаного провідника.

Особливість принципу роботи такого захисту полягає в тому, що в разі пробою фази і нуля на корпус спрацьовує автоматичний вимикач. І хоча принцип роботи простий, при правильному використанні захист забезпечить більш високий рівень безпечного використання електроприладів і електричної мережі в житлових приміщеннях.

Захисне зрівнювання потенціалів

Навіть ретельно продумана система заземлення не здатна на 100% гарантувати безпеку при використанні електромережі. Через існуючого опору можуть виникнути циркулюють струми. Вони можуть знаходитися в тій частині системи, елементи якої не під напругою.

Для зрівнювання потенціалів окремі частини корпусів з металу з’єднують між собою. Для цих цілей використовується прокладка у вигляді мідної шини. Такий захист дозволяє попередити удар струмом, якщо система заземлення частково потрапила під напругу.

Захист від стрибків напруги

Телевізори, комп’ютери та інші електронні пристрої дуже чутливі в сплесків електричних імпульсів. Виникають вони з різних причин (технічні збої в мережі, перепідключення і ін.), Але частіше за все імпульси викликають блискавки. Так як блискавки викликають імпульси великої сили, вони не тільки можуть стати причиною виходу техніки з ладу, а й викликати пожежу, так як ізоляція дроту може бути порушена, що стане причиною короткого замикання. Установка спеціальних захисних пристроїв дозволяє попередити вихід з ладу електроніки. Принцип їх роботи полягає в тому, що при виникненні електричного імпульсу вони направляють його в систему заземлення, тим самим попереджаючи пошкодження електроніки.

Всі встановлені для електричної безпеки пристрою потребують періодичного технічного обслуговування. Щоб вони спрацювали в разі необхідності, слід час від часу перевіряти їх стан і працездатність.