Девальвація — це … Що таке девальвація рубля простою мовою — значення, причини і наслідки

513

Читаючи новинні стрічки в інтернеті, переглядаючи телевізор, ми мало цікавимося новинами економіки в повсякденному житті (в тому числі і питанням — Що таке девальвація і т. д.). І тільки в період кризової ситуації для країни, коли її фінансова обстановка починає різко змінюється, ми виявляємо особливу увагу, загострюючи його на такий термін, як «Девальвація». В цілях підвищення власної грамотності і роблячи спроби розібратися в поточній історії, спробуємо визначити для себе сенс цього слова.

Нещодавно на сайті були опубліковані 2 нові статті, які присвячені питанню девальвації рубля (обов’язково вивчіть):

 • Девальвація рубля в 2017 або як ЦБ поклав болт на Конституцію
 • Куди вкласти гроші в кризу, поки рубля і долара не прийшов кінець

З цієї статті ви дізнаєтесь:

 • Звідки походить поняття «девальвація»?
 • Причини її виникнення?
 • Які наслідки для нас (громадян) несе девальвація?

Девальвація — що це таке, простими словами читайте далі у статті.

Зміст

 • 1. Що таке девальвація — поняття і значення
 • 2. Девальвація — що це таке, простими словами?
  • Приклад девальвації валюти
 • 2. 2 основні форми девальвації
 • 3. «Зміцнення» або девальвація рубля?
 • 4. Девальвація рубля в 2016 році — причини і фактори
  • Фактор №1. Золото-валютний резерв
  • Фактор №2. Попит на іноземну валюту
  • Фактор №3. Настрій суспільства
  • Фактор №4. Доступ до іноземних капіталів
  • Фактор №5. Вільне плавання
  • Фактор №6. Дохідна частина бюджету
  • Фактор №7. Військово-промисловий комплекс
 • 5. Вигода девальвації для держави
 • 6. Висновок

1. Що таке девальвація — поняття і значення

Якщо бути точним, то слово «Девальвація» має латинські корені «devalvatio», де «de»- зниження, рух вниз, а «valeo»- вартість. Тобто, це зниження курсу валюти країни по відношенню до інших твердих іноземних валют.

2. Девальвація — що це таке, простими словами?

Інакше кажучи, якщо звернути увагу на рубль, то за останній час до долара, він активно втрачає свої позиції.

Саме поняття виникло досить давно, ще в часи «золотого стандарту». Тоді кожна вироблена купюра мала під собою номінал золота. Проведення першої і другої світових воєн значно змінило ситуацію. Тоді велика кількість засобів відводилося на озброєння армій і підтримання їх бойового духу. Такі серйозні відтоки фінансів тягли за собою додатковий випуск нових банкнот.

Але, в сутності, золотий запас країн їх забезпеченості не підтверджував. У результаті й виникла перша хвиля девальвації.

В даний час, звичайно, все інакше і суть, вкладена в цей термін, відображає лише знецінення валюти по відношенню до грошового обігу інших країн.

Приклад девальвації валюти

Для того, щоб ще простіше зрозуміти ситуацію, можна привести приклад. Так, на початку 2015 року можна було придбати кілограм винограду за 60 рублів, а ближче до кінця осені ціна на нього піднялася до 80 рублів.

За логікою, до наступаючих холодів всі господарники збирають виноград великими обсягами, виставляючи товар на продаж, тобто його дефіциту немає. При чому, сорт і вагу той же, а ціна вища. Це позначається падіння рубля. Ми спостерігали його на позначці в 32 рубля за долар за результатами 2014 року, потім у 46 рублів, в 2015 році, а зараз вже більше 70. Рекомендуємо прочитати статтю — «Що буде з доларом/рублем найближчим часом»

Девальвація рубля по відношенню до долара США. Рубль падає з кінця 2014 року

2. 2 основні форми девальвації

Девальвація має 2 основні форми:

 • Відкрита. Процес, який офіційно визнається центральним банком. Відбувається оповіщення населення, інформація стає доступною і зрозумілою будь-якому споживачеві. Населення фактично, через засоби масової інформації дізнається про зниження курсу власної валюти.
 • Прихована. Безконтрольна ситуація, яка виникає при зміні зовнішніх умов. Її поштовхом можуть стати фінансові та політичні зміни для держави, недостатність золотого запасу країни та інфляційні перепади.

У такій ситуації є один незаперечний плюс. Відсутність нормального платіжного балансу країни сприяє зниженню рівня закупівель іноземних товарів.

Держава починає виробництво власної продукції великими обсягами. Споживач, купуючи його, підтримує зміцнення курсу своєї валюти.

3. «Зміцнення» або девальвація рубля?

Стосовно конкретно девальвації рубля в цей період, багато власників грошових коштів задаються питанням, як їх зберегти і існує спосіб уникнути значних втрат? Рекомендуємо прочитати статтю — «Куди вкласти гроші, аби не втратити — поради експертів»

Багато грамотні фахівці не радять залишати всі свої заощадження в рублях, а вже тим більше знімати їх з банківських рахунків і ховати по таємних кутках.

Будьте готові до того, що 1/10 частину суми доведеться втратити в цьому процесі. Але, все ж старанно обмінювати свої кошти на іноземні теж не вихід.

По-перше, за прогнозами найближчим передбачається зміцнення рубля і становлення його позицій (зростання вартості нафти і т. д.), а по-друге, можливість заміщення імпортного виробництва своїми товарами, про яку так часто говорять економісти, вже йде повним ходом.

Найбільш оптимальним варіантом буде покупка товарів іноземного виробництва, які подорожчають через деякий час.

4. Девальвація рубля в 2016 році — причини і фактори

Напередодні 2016 року ситуація в російській економіці звичайно не стабільна, до того ж існує ще ряд факторів, які сприяють розвитку процесу девальвації.

Девальвація рубля — що це таке, причини її виникнення та наслідки для громадян країни

Розглянемо причини/фактори знецінення валюти країни:

Фактор №1. Золото-валютний резерв

Його розмір має тенденцію до зниження. Так у 2008 році він встановився на позначці в 460 млрд. доларів США, і в даний час різко скорочується. До того ж, серйозні побоювання викликає і розмір зовнішнього боргу держави, який на сьогодні становить 600 млрд. доларів.

Якщо весь наш резерв представити як єдине ціле, то більшу його частину займуть спеціалізовані права запозичення, кошти МФВ і золотий запас.

Приблизно 150 мільярдів доларів із загального числа мають своє пряме цільове призначення і не підлягають витраті на інші потреби. Це фонди міністерства фінансів. Держава планує великі інфраструктурні проекти, тому в доступі до резерву відмовлено і підтримувати курс рубля такими засобами немає можливості. За підсумком Центробанку надана сума в 250 млрд. доларів.

Фактор №2. Попит на іноземну валюту

Він відбувається кас наслідок того, що російський споживач, бачачи падіння власного рубля, перестає довіряти йому і переводить кошти в інші форми, створюючи відтік капіталу за кордон.

Фактор №3. Настрій суспільства

Аналізуючи поведінку російської валюти, враховуючи кризові ситуації та досвід минулих років багато росіяни, починають піддаватися панічним станів, припускаючи можливість серйозних втрат. Внаслідок цього більшість вкладів у банках закриваються, гроші знімаються і частково виходять з обігу.

Фактор №4. Доступ до іноземних капіталів

Економічна ситуація, визначаючи обмеження санкцій з боку США та ЄС, тягне за собою мінімальні можливості російських споживачів забезпечити собі доступ до дешевих короткостроковими міжбанківськими позиками. Тим самим, власники великих компаній не змогли розглядати власне рефінансування.

Фактор №5. Вільне плавання

Така ситуація настає тоді, коли держава вже не здатна самостійно контролювати курс рубля. При цьому, знімаючи з себе цей обов’язок, воно відмовляється від валютних інтервенцій.

Фактор №6. Дохідна частина бюджету

Вона в свою чергу знижується через прямій залежності від цін на нафту. Їх падіння провокує найменші надходження.

А так, як наша країна в більшості своїй є сировинний, для збереження обсягів коштів, вводиться навмисна девальвація.

Справа в тому, що навіть бюджет, розрахований на кілька років вперед, визначається виходячи із заздалегідь спланованою ціни на це джерело.

Фактор №7. Військово-промисловий комплекс

Введення санкцій щодо цього напряму змушує зменшувати обсяги реалізації озброєнь.

5. Вигода девальвації для держави

Вигода від девальвації для нашої країни може бути особливо помітна, якщо значно збільшиться обсяг експортованих товарів.

Але, в короткостроковій перспективі падіння рубля обертається зниженням реальних доходів, збільшенням цін, купівельна спроможність населення теж значно падає.

Багато сучасні компанії бояться ризикувати, тому намагаються не вкладати свої інвестиції в проекти, розраховані на довгострокове виконання. Іншими словами, процес девальвації можна уявити, як спосіб допомогти російській економіці впоратися з негативними моментами, але її невмілі дії можуть завдати серйозної шкоди, відновлюватися після якого стане вкрай важко.

6. Висновок

Звичайно, в цій ситуації не варто різко міняти свої дії, намагаючись переводити більшість вкладів в іншу валюту, найбільш престижну на даний момент. Такі необдумані вчинки можуть в кінцевому підсумку призвести до неправильним інвестицій, здатним виявитися збитковими. При цьому виникає резонне питання: «чи Можна впоратися з наслідками девальвації і як це зробити?» насправді, є один важливий аспект, якому саме держава має приділяти належну увагу. Це розвиток російської економіки. Важливо скласти правильний план Екшн . Тут враховується і створення нових виробництв, впровадження інновацій, підвищення показників продуктивності праці.

Але, на жаль, якщо в найбільш сприятливі часи налагодити такий процес було складно, то зараз завдання здається практично незЕкшн сненним. Навіть можливість імпортозаміщення, здавалася такою нескладною в самому початку в підсумку призводить до неоднозначних результатів.

Наприклад, для виробництва товару з власних сировинних запасів потрібне спеціальне обладнання, яке можна придбати лише за кордоном. Оформлення цієї покупки, як правило відбувається у кредит. Відповідно зміна курсу валют тягне за собою наслідки для позичальника і ця різниця в кінцевому підсумку входить у вартість самого товару.

Змінити сьогоднішні позиції Росія могла б, роблячи упор на іншу ринкову політику. Адже ми здатні виробляти товари, які за вартістю значно дешевше аналогів, пропонованих на ринку.

Але санкції, введені по відношенню до країн Європи, примушують змінювати свої цілі і робити країну відокремленої від всіх інших. Тому вибудовувати свою політику так, як це найбільш вигідно нам, не завжди представляється можливим.

Загалом, тепер навіть простому обивателю, не навченому економічним досвідом, стає зрозуміло, що девальвація – це зниження курсу національної валюти по відношенню до валют інших держав. Функції її контролю надані Центральному банку. А для звичайних громадян нашої країни такий процес відображається істотним підвищенням цін на необхідні продукти і товари і зниженням в цілому купівельної спроможності.