Чим відрізняється від ТОВ ІП — що краще вибрати для бізнесу

570

Перед тим, як приступити до зЕкшн снення підприємницької діяльності, будь-яка людина стикається з проблемою вибору правової форми організації свого бізнесу. Що вибрати: ТОВ, ТДВ, ІП, ЗАТ, товариство або кооператив, або взагалі офшор – залежить виключно від того, що хоче отримати майбутній підприємець. (Читайте також — «Що таке офшор?»)

Зміст

 • 1. Чим відрізняється ІП від ТОВ?
 • 2. Відповідальність перед кредиторами
 • 3. Порядок і умови реєстрації
 • 4. Внески і відрахування
 • 5. Розпорядження грошовими активами
  • Географія зЕкшн снення діяльності
 • 6. Процедура припинення діяльності
  • Висновок
 • 7. Що вибрати ТОВ або ІП — відео

1. Чим відрізняється ІП від ТОВ?

На сьогоднішній день законодавство пропонує широкий спектр різних форм організації для реєстрації комерційної діяльності, однак найчастіше комерсанти вибирають між ІП і ТОВ. У даній статті спробуємо максимально доступно пояснити, чим відрізняється від ТОВ ВП. (Також рекомендуємо прочитати — «Реєстрація ІП — покрокова інструкція»)

Відзначимо відразу, що категорично стверджувати про те, що якась одна з двох розглянутих форм організації бізнесу є абсолютне благо, в той час як інша має ряд очевидних недоліків, не можна. Кожна з форм має свої плюси і мінуси, тому вибір суто індивідуальний.

2. Відповідальність перед кредиторами

Розглянемо основні моменти чим відрізняється від ТОВ ВП. Головне, на що варто звернути увагу, – це відповідальність за зобов’язаннями перед кредиторами. В кожному виді діяльності, необхідно заздалегідь потурбуватися про можливі ризики.

З чиєї кишені буде стягуватися заборгованість у разі провалу? Якщо формою організації було обрано ТОВ, за збитки організації засновники будуть нести відповідальність лише своїм капіталом (Як дізнатися заборгованість читайте тут). В ваш кишеню ніхто не полізе, скільки б коштів не значилося на ваших рахунках.

У випадку ж вибору ІП бізнесмен повинен пам’ятати про те, що буде відповідати перед кредиторами не лише активами підприємства, але ще і особистим майном. (Читайте також — Як відкрити інтернет магазин з нуля)

3. Порядок і умови реєстрації

Існують також відмінності і в порядку реєстрації. Засновником ІП може бути як одна людина, так і група однодумців. (Радимо прочитати — Як самостійно відкрити ТОВ)

Єдиною умовою є обмеження в кількості компаньйонів: їх не може бути більше 50.

Державне мито на відкриття ІП сьогодні становить 800 руб., в той час як для того, щоб відкрити ТОВ необхідно вже 4 000 руб., а також потрібна наявність статутного капіталу мінімум в 10 000 руб. (його можна представити еквівалентом обладнання підприємства).

Варто звернути увагу і на те, що якщо ТЗОВ обов’язково до реєстрації в якості роботодавця відразу ж з моменту створення юридичної особи, то для ІП необхідною умовою є найм першого співробітника.

ІП або ТОВ?

4. Внески і відрахування

Після реєстрації ТОВ, юридична особа відразу ж стає членом різноманітних фондів:

 • пенсійний фонд,
 • фонд соціального страхування,
 • територіальний фонд обов’язкового медичного страхування.

Організація моментально стає роботодавцем, а це означає обов’язкову сплату податків із заробітної плати своїх працівників, так і зі своєї власної зарплати.

ІП, якщо в його підпорядкуванні відсутні працівники, не зобов’язаний реєструватися в якості роботодавця. Йому достатньо постійної сплати страхових платежів.

У 2015 році суми даних страхових платежів визначені наступні: 18 610,8 руб. на страхову частину трудової пенсії та 3650,58 на обов’язкове медичне страхування.

5. Розпорядження грошовими активами

Як розпоряджатися виручкою від результатів своєї діяльності? Для багатьох відповідь на це питання очевидна: «Як забажає підприємець». Однак не все так просто. Якщо було обрано ТОВ, засновники мають право отримувати дивіденди виключно 1 раз в квартал після сплати податків.

Сам процес розпорядження коштами на рахунках підприємства також значною мірою відрізняється. Якщо ІП після сплати всіх податків може розпоряджатися за своїм розсудом, то всі кошти, що належать ТОВ, з точки зору права, не належать засновникам, а безпосередньо самому товариству.

Тому неможливо (якщо дотримуватися норму закону) вивести кошти з розрахункового рахунку. Грошові кошти можуть наЕкшн ти на оплату заробітної плати працівникам, оплату відряджень, або на якісь господарські потреби. Це означає, що всі витрати повинні бути підтверджені бухгалтерськими документами.

Єдиний спосіб можливого законного виведення коштів з рахунків ТОВ безпосередньо засновникам полягає у виплаті дивідендів, сума яких наводиться в бухгалтерській відомості.

Географія зЕкшн снення діяльності

Різниця між ІП і ТОВ полягає ще й у локалізації зЕкшн снення підприємницької діяльності. Для зареєстрованого ІП надається можливість займатися комерційною діяльністю на всій території РФ, незалежно від місця реєстрації.

У випадку ТОВ, для того, щоб працювати в місті, який не є місцем вашої прописки, необхідно в обов’язковому порядку відкрити філію.

6. Процедура припинення діяльності

Труднощі для засновників ТОВ викличе і процедура припинення своєї діяльності. У цьому випадку засновникам доведеться спочатку відправити повідомлення в податкову, після чого рішення буде опубліковано в місцевій газеті. Паралельно з цим, за наявності кредиторів, їм надходить повідомлення. Після зЕкшн снюється виїзна перевірка податкових органів і складна процедура складання проміжного балансу, а також самого ліквідаційного балансу.

Якщо ж ви говоримо про ІП, припинити діяльність можна оформивши заяву встановленої форми і відправивши його в податкову. (Читайте також — Що таке лендінгем)

Висновок

Таким чином, привівши розгорнуте пояснення того, чим відрізняється від ТОВ ІП, можна зробити висновок про те, що визначальним фактором у вирішенні вибору форми організації підприємницької діяльності є той набір переваг, який бізнесмен вважатиме більш вагомим у конкретному випадку.

7. Що вибрати ТОВ або ІП — відео